Tlmačský polmaratón 2024

Polmaratón označujú mnohí za „beh na ideálnu vzdialenosť“. Nie je taký dlhý, aby ste si „vybehali mozog z tela“, ale zase dosť dlhý na to, aby ste mohli byť na seba po závode hrdí a chceli dokázať ešte viac. Polmaratón môže zabehnúť každý zdravý človek, chce to len odhodlaný tréning a dobrú výdrž. Na tom Tlmačskom, v sobotu 4.5. 2024 privítalo trochu nad očakávanie a predpovediam krásne slnečné počasie účastníkov už 41- ročníka Tlmačského polmaratónu, samozrejme tiež vloženého behu na 10 km pre tých menej trúfalejších a pre deti školského i predškolského veku bola pripravená celá škála kratších i dlhších bežeckých tratí.

Deti začali svoje súťaže od 9 hodiny, tí starší sa postavili na štart svojich disciplín o 10 hod. Ich preteky výstrelom odštartovala olympionička Ľudmila Melicherová, ktorá bola čestným hosťom podujatia.

10 km trať absolvovalo 56 bežcov a z toho 14 bolo žien.

Absolútnym víťazom u mužov sa stal František Belohorec, pred Romanom Slúchom a Milanom Maľom.

Medzi ženami zvíťazila Beatrix Petrovská, pred Denisou Striebornou a Bibianou Hercovou.

Najstaršími účastníkmi, ktorí zvládli túto trať boli Emil Páleník /77 ročný/ a Dezider Ferenci /89 ročný/,

Najmladšími , ktorí túto 10 km trať úspešne zvládli boli Oskar Moravčík /rok nar. 2010/, Emma Kľúčiarová / 2009/ a Adrián Korbela /2008/.

Polmaratónsku trať – 21,8 km – zvládlo 94 bežcov, z toho 15 žien, dvaja nedokončili.

Absolútnym víťazom sa stal Miroslav Ilavský z Dubnice nad Váhom, jeho výsledný čas 1:13:20, na druhom mieste skončil Dominik Zaťko – 1:15:45 a na treťom mieste Michal Králik – 1:17:04.

Absolútnou víťazkou medzi ženami sa stala Sofia Gašparíková z AC Nové Zámky – 1:26:37, na druhom mieste skončila Júlia Marušková z AK Nová Baňa – 1:31:39 a tretia skončila Radka Roháčová z Lučatína – 1:34:45.

Víťazmi jednotlivých vekových kategórií boli :

M40 Michal Králik – 1:17:04, M50 Michal Lengyel – 1:25:26, M60 Ján Môcik -1:30:58 a M70 Michal Šusták – 2:06:51

Ž40 Radka Roháčová – 1:32:39, Ž50 Sylvia Havranová – 2:07:25, Ž60 Eva Valachová – 2:26:45 a Ž70 Eva Seidlová – 2:19:59

Najmladším účastníkom polmaratónu bol Romano Jančo.

V tomto roku si titul najlepší Tlmačan a putovný pohár PRIMÁTORA MESTA SAINT JUST EN CHAUSÉE odbehol a odniesol Miroslav Bátovský.

Len pre zaujímavosť, počas pretekov boli pre bežcov na štyroch občerstvovacích stanovištiach pripravených a použitých 4 bandasky 40 litrové s čistou vodou, 100 ks 1,1/2 litr.. fliaš minerálnej vody, 50 litrov jontového nápoja, 650 ks pohárikov, 200 ks špongie, 10 balení hroznového cukru, 3 balenia hrozienok, 1 kg kockový cukor, 3 kg banány, 2 kg pomaranče, 1 kg citróny.

Okrem toho každý účastník obdržal fľašu vína, nákrčník a športový nápoj.

Celým pretekom a podujatím sprevádzal Tomáš Kotlárik z RTVS, ktorý mal v minulom toku na našom polmaratóne, no neváhal ani chvíľu pri rozhodovaní, či opätovne prijme naše pozvanie.

Za všetkých organizátorov ďakujeme sponzorom, ktorý prispeli v akejkoľvek miere, či už finančne alebo materiálne a pomohli tak k udržaniu úrovne preteku. Samozrejme mestským organizáciám: Službám mesta Tlmače, Základnej škole Tlmače, Materskej škole Lúčik Tlmače, Dobrovoľnému hasičskému zboru Tlmače. Všetkým dobrovoľníkom v centre diania, ako aj popri trati na občerstvovačkách, ktorí sú absolútne neodmysliteľnou súčasťou tímu pri prípravách realizácií či personálnom zabezpečení. Okresnému riaditeľstvu policajného zboru v Leviciach a doktorke Barbore Sklenárovej za zdravotný dozor. Samozrejme všetkým návštevníkom, ktorí prišli podporiť malých i veľkých bežcov a vytvorili počas dňa, ako aj pri štarte a dobehoh naozaj skvelú atmosféru. Tešíme sa opäť o rok priatelia.

Eva Seidlová a MsKS Tlmače

You may also like...